Artykuły, Popularne

Strajk okupacyjny u Kunitzera

2015-03-01

12 kwietnia 1905 roku trwa strajk okupacyjny w zakładzie Heinzla i Kunitzera w Łodzi. Właściciel fabryki, Juliusz Kunitzer, apeluje do władz o aresztowanie strajkujących:

Około dwustu ludzi już od 24 godzin siedzi nieprzerwanie w tkalni naszego Towarzystwa [Towarzystwa Akcyjnego Heinzel i Kunitzer – przyp. red.] i nie chcą jej opuścić. Siedzą bez jedzenia, między nimi jest wielu podżegaczy. Czy nie uważa Pan za możliwe, by – odwołując się do prawa o specjalnej ochronie – aresztować ich wszystkich, a przy tym poprzez indywidualne przesłuchania bezwarunkowo zdemaskować wszystkich podżegaczy. Jestem przekonany, że takie stanowcze rozwiązanie nieuchronnie wywrze wpływ odstraszający na pozostałe fabryki Łodzi i uspokoi miasto przed świętami [wielkanocnymi – przyp. red.].

Tłumaczenie z jęz. ros. – Wojciech Kłosowski.

Źródło: Stanisław Kalabiński, Carat i klasy posiadające w walce z rewolucją 1905-1907 w Królestwie Polskim. Materiały archiwalne, s. 121.

Lokalizacja dokumentu: WAPŁ (Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Łodzi), KGP 1515 k. 519.

Źródło: Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Yale University oraz Carat i klasy posiadające w walce z rewolucją 1905-1907 w Królestwie Polskim. Materiały archiwalneŹródło: Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Yale University oraz książka „Carat i klasy posiadające w walce z rewolucją 1905-1907 w Królestwie Polskim. Materiały archiwalne”.