Multimedia

Scenariusz spaceru historycznego

2014-11-26

Przedstawiamy scenariusz spaceru historycznego śladami Rewolucji 1905 roku w Łodzi. Scenariusz ukazał się pierwotnie w przewodniku po Rewolucji 1905 roku.

Celem spaceru powinno być przede wszystkim pokazanie uczestnikom, że niepozorne, często mijane zupełnie obojętnie miejsca były w latach 1905-1907 areną dramatycznych, pełnych patosu, ale czasem również radosnych albo wręcz zabawnych wydarzeń. Dzięki tak poprowadzonemu spacerowi możliwe będzie przypomnienie, że robotniczą i przemysłową tożsamość miasta tworzą nie tylko fabryczne hale i z przepychem budowane pałace, których opisy dominują w przewodnikach turystycznych, lecz przede wszystkim ludzie – ich doświadczenia, troski, nadzieje i codzienna walka o lepszy los. Spacer historyczny, którego scenariusz proponujemy, powinien skłaniać do namysłu nad tym, dlaczego w 1905 r. tysiące ludzi zdecydowały się porzucić pracę i wyjść na ulice. Czego żądali? O czym marzyli, a co budziło ich obawy? Dlaczego ich historia warta jest dzisiaj przypomnienia?

Trasa:
Plac Wolności – Legionów – Gdańska – Ogrodowa – Północna – Kilińskiego – Wschodnia – Piotrkowska – Traugutta – Sienkiewicza – Tuwima – Piotrkowska

Scenariusz w PDF: Spacer historyczny

Scenariusz w serwisie ISSUU:

spacer-zajawka
Avatar photo
Opublikował/a:

Kasia Gauza