W mediach o Rewolucji 1905 roku cz. 1
W ostatnim czasie opublikowano kilka tekstów, w których nawiązuje się do wydarzeń Rewolucji 1905 roku. Postanowiliśmy je tutaj zebrać:
1. «Polacy, nic się nie stało!», czyli świętowanie pustki Łukasza Dąbrowieckiego, o historii i znaczeniu święta 7 listopada:
„Już Rewolucja 1905 roku, prowadzona pod hasłem walki z kapitalizmem i caratem, absolutystyczną monarchią i wyzyskiem, przynosi w Królestwie Polskim zmiany modernizacyjne, które w ostatecznym rozrachunku doprowadzą do niepodległości.”
2. „Upominam się 11 Listopada o tradycję dawnej PPS. Bez niej polskość wydaje mi się niekompletna” Piotra Zaremby:
„Nigdy też nie zapomnę wzruszających scen serialu Andrzeja Wajdy «Z biegiem lat, z biegiem dni», kiedy to bohater grany przez Jerzego Trelę, rewolucjonista 1905 roku, mówi słowami Piłsudskiego o upokorzeniu, jakiego doznaje nieustannie w czasach pozornej małej stabilizacji czasów zaborów.”
3. Czy Duńczyk Jan Gehl wyzwoli Łódź z autozaborów jak Piłsudski Polskę?, Hanny Gill-Piątek:
„Szukając grobu bezinteresownego adwokata łódzkich robotników, Piotra Kona, myślałam o słowach przewodniczki. Jak potoczyłaby się nasza historia, nie tylko łódzka, ale i polska, gdyby robotnicy siedzieli w domu i czekali, aż warunki pracy poprawią się same?”
Znacie jakieś inne ciekawe teksty? To dajcie nam znać! 🙂
