Artykuły, Popularne

Zawiercie solidarne z Łodzią

2015-05-16

Katowicka „Gazeta Robotnicza” z 8 lipca 1905 roku cytuje relację z „Naprzodu” o zawierciańskiej demonstracji solidarnościowej z łódzkimi robotnikami i robotnicami:

W piątek i w sobotę (30 czerwca i 1 lipca) był w Zawierciu strajk powszechny, urządzony przez polską partię socjalistyczną, jako demonstracja polityczna z powodu rzezi łódzkiej*. Wszystkie fabryki i warsztaty stanęły. Sklepy były zamknięte. W piątek przed południem odbyło się koło fabryki Hultschinsky’ego masowe zgromadzenie robotnicze, w którym wzięło udział około 20000 ludzi z czerwonymi sztandarami. Przemawiał jeden z towarzyszów, który określił charakter strajku jako manifestacji politycznej.

Po południu tegoż dnia zjawiło się na ulicach kilka osób z inteligencji miejscowej, narodowi demokraci, z biało-czerwonymi kokardami, agitując wśród robotników za urządzeniem pogromu żydów. Byli to adwokaci: Zakrzewski, Józef Mikuliński i Włoszek, sędzia Borkowski, sekretarz Wolski, geometra Olszewski, nauczyciel Zobkiewicz i cukiernik Ruszkowski. Wygadywali oni, że strajki wywołują żydzi i socjaliści, i wzywali robotników do bicia żydów. Agitacja ta pozostała jednak naturalnie bez skutku.

Przypis:

  • rzeź łódzka – chodzi o Powstanie Łódzkie z 22-24 czerwca 1905 roku.

Źródło: Gazeta Robotnicza, nr 53, 8 lipca 1905, s. 1.

Współpraca: Michał Sobczyk.

Janina Mierzecka, Ręce robotnika w fabryce wyrobów elektrotechnicznych,  ok. 1931 r.Fot. Janina Mierzecka, Ręce robotnika w fabryce wyrobów elektrotechnicznych,  ok. 1931 r.
Źródło: Polona.