Artykuły, Popularne

Nowości Ilustrowane – Powstanie Łódzkie

2016-06-22

Wiadomość o Powstaniu Łódzkim z 22-24 czerwca, która ukazała się w krakowskich Nowościach Ilustrowanych z 1 lipca 1905 roku:

„Znowu tajemniczą ręką popchnięte, wyległy w Łodzi tłumy robotnicze na ulice i znowu polała się krew strugami. Zarzewie rewolucji, które już, jak się zdawało, przygasło, ustępując miejsca apatii i bezczynności, wybuchło potężnym płomieniem, tym silniej, im dłużej gasło […]

W środę rano rozległa się po Łodzi wieść, że dwóch żydów ranionych na Bałutach zmarło skutkiem ran w szpitalu Poznańskich. Zebrał się więc wieczorem tłum przed szpitalem, żądając wydania zwłok. Ale trupów już nie było. Policja je uprzątnęła. Zebrani urządzili więc demonstracyjny pochód przez miasto; z czerwonymi i czarnymi sztandarami, z pieśnią rewolucyjną na ustach […] W kilku miejscach stawano i wygłaszano mowy rewolucyjne. Dopiero w obrębie 4 cyrkułu wojsko zastąpiło ulicę, a kozacy natarli z dwóch bocznych ulic: Pustej i Karola. Rozpoczęła się wtedy rzeź. Kozacy w liczbie 40 dali trzy razy salwę. Rozległy się jęki rannych, mnóstwo osób padło zabitych, krew obryzgała ulice potokiem, tłum począł się rozchodzić. W czwartek, w święto Bożego Ciała, procesja odbyła się względnie spokojnie, pod wieczór jednak ponowiły się zaburzenia. Poczęto stawiać barykady […]”

Źródło: Nowości Ilustrowane, 1 lipca 1905, nr 27,s. 1-2.

Nowości Ilustrowane, 1 lipca 1905, nr 27,s. 1-2.