Rewolucja 1905

Dla mediów

2015-06-04

110. rocznica Rewolucji 1905 roku i Powstania Łódzkiego.

W 1905 roku oczy niemal całej Europy zwrócone były na wielki ośrodek przemysłu w zaborze rosyjskim – Łódź. Do miasta przyjeżdżali zagraniczni korespondenci, a na łamach zachodnich gazet regularnie pojawiały się relacje z wydarzeń, których areną były łódzkie fabryki i ulice. Cesarstwo Rosyjskie ogarnęła rewolucja wymierzona w carat i nieokiełznany kapitalizm. W Królestwie Polskim walczono m.in. o autonomię ziem polskich, ośmiogodzinny dzień roboczy, godne warunki pracy, ubezpieczenia na starość i od wypadków czy powszechne polskie szkolnictwo. Łódź była jednym z głównych ośrodków buntu.

Pod koniec czerwca 1905 roku ustała praca w fabrykach i na ulice Łodzi wyszło ponad 70 tysięcy osób. Strajkował prawie każdy zdolny do pracy: Polacy, Żydzi i Niemcy – ramię w ramię. W dniach 22–24 czerwca w mieście stanęły barykady, wybuchło robotnicze powstanie. Walczono o godność i wolność.

W 2015 roku obchodzimy 110. rocznicę Rewolucji 1905 roku. Jest ona zapomnianym fenomenem wystąpień robotniczych, uczniowskich i chłopskich, konfliktów społecznych o podłożu socjalnym, a także zrywu o charakterze niepodległościowym. Ten ważny dla historii naszego kraju okres jest niemal nieobecny w szkolnych programach, publicystyce, produktach kultury masowej itd. Miasto Łódź było w tym czasie jednym z najważniejszych ośrodków Rewolucji, a najistotniejszym dla Łodzi wydarzeniem doby Rewolucji było Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca 1905 roku, w którym to tysiące mieszkańców spontanicznie rzuciły się do walki o wolność i godność.

W 110. rocznicę Rewolucji 1905 roku mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody Powstania Łódzkiego. Harmonogram:

Oficjalne złożenie kwiatów:

  • 20 czerwca, sobota, godz. 12.00,
  • Pomnik Czynu Rewolucyjnego w parku im. Józefa Piłsudskiego (na Zdrowiu) w Łodzi.

Na Polesiu Konstantynowskim władze carskie chowały w mogiłach zbiorowych ciała straconych rewolucjonistów. W 1923 roku wzniesiono tam Kolumnę Rewolucjonistów.W czasie II wojny światowej zburzyli ją okupanci. Stojący do dziś Pomnik Czynu Rewolucyjnego wzniesiono dopiero w 1975 roku. Nawiązując do tradycji międzywojnia — regularnych uroczystości rocznicowych ku czci bohaterów i bohaterek rewolucji 1905 roku — Klub Krytyki Politycznej w Łodzi we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Urzędem Miasta Łodzi zapraszają na oficjalne składanie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w parku im. Józefa Piłsudskiego (na Zdrowiu).

Akcja „Żyję w mieście rewolucji” — marsz rewolucyjny z udziałem Teatru Chorea i Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego:

  • 20 czerwca, sobota, godz. 19.05,
  • Skrzyżowanie ulic Rewolucji 1905 i Wschodniej.

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi już po raz trzeci organizuje obchody Rewolucji 1905 roku i Powstania Łódzkiego. W tym roku chcemy przypomnieć o tych wydarzeniach w sposób szczególny, ze względu na ich 110. Rocznicę. W tym roku wraz z Teatrem Chorea i Krakowskim Chórem Rewolucyjnym przygotowujemy przemarsz z flagami i śpiewem. Na trasie marszu uczestników będą zaskakiwać krótkie scenki muzyczne, wprowadzające w historię Rewolucji 1905 roku i innych wystąpień społecznych.

Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Dodatkowe materiały:

Patrz także:

W tym roku Klub Krytyki Politycznej w Łodzi zrealizuje także:

  • Dodruk wydanej w 2013 roku książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”, której nakład został już wyczerpany. Książka jest przystępnie napisanym, popularnym wprowadzeniem w problematykę rewolucji 1905 roku, rozdawanym nieodpłatnie,
  • Kolejne wydanie gazety jednodniowej „Łodzianki”, nawiązującej do historycznego organu prasowego Polskiej Partii Socjalistycznej – „Łodzianina”, którą będziemy rozdawać na ulicach miasta Łodzi. Gazeta składać się będzie z artykułów o Rewolucji 1905 roku i Powstaniu Łódzkim,
  • Mural miejski nawiązujący do Rewolucji 1905 roku, zrealizowany przez organizację najbardziej doświadczoną w tworzeniu murali wielkoformatowych w Polsce – Fundację Urban Forms,
  • Video-spacery, które opublikujemy na portalu Youtube, prezentujące miejsca w Łodzi, które odegrały ważną rolę w wydarzeniach Rewolucji 1905 roku.

Partnerzy:

Partnerzy.