Artykuły, Popularne

Bezimienni rycerze Polski

2014-11-09

Wiadomość z łódzkiej gazety Ilustrowana Republika, nr 202, 23 lipca 1926 r.:

Bezimienni rycerze Polski byli masowo rozstrzeliwani w lasku Konstantynowskim. Wczoraj znaleziono szczątki tych bohaterów.

W dniu wczorajszym o godzinie trzeciej po południu robotnicy w czasie kopania piasku w lesie Konstantynowskim obok strzelnicy wojskowej dokonali strasznego odkrycia. Jeden z robotników, wsunąwszy szpadel w ziemię napotkał tak silny opór, że zaciekawiony tym wypadkiem nachylił się nad rozkopanym dołem i ku wielkiemu swemu przerażeniu spostrzegł bielejące kości szkieletu.

Przy pomocy innych robotników udało się wyciągnąć z rozkopanego dołu cztery podobne szkielety. Przy kościotrupach znaleziono dwa medalioniki aluminiowe z wyrytą na stronie czołowej podobizną Matki Boskiej i napisem: „Prowadź nas Wszechwładna Królowo Polski”. Na odwrotnej stronie medalioników widniały następujące napisy: „Boże zbaw Polskę” i „Pamiątka pobytu w Częstochowie”.

Na pierwszym medalionie wyryte jest godło Polski z datą 1905 roku, na drugim – orzeł z datą 1906 r.

Szkielety zabezpieczono na miejscu aż do dalszych zarządzeń. Prawdopodobnie są to szczątki działaczy polskich, rozstrzelanych przez moskali.

Źródło: Ilustrowana Republika, Łódź, 26 lipca 1926 r., s. 7.

Ilustrowana Republika